چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰

سرویس : زیست بوم

عکاس :امیر رستمی

آژانس عکس همشهری

پرندگان مهاجر در آب‌بند‌‌ عشق‌آباد

آبگیرهای استان تهران میزبان چنگر، اگرت‌، حواصیل، آنقوت، انواع کاکایی، خوتکا، اردک سرسبز، اردک سرحنایی و شکارچیانی مانند عقاب تالابی و سارگپه شده است.لابه‌لای نیزارهای اطراف تهران، مهاجران آبزی و کنار‌آبزی خستگی در می‌کنند تا اگر غذا تمام شد و امنیت کم، راهی عرض‌های جنوبی‌تر شوند. مهمانان تهران به دلیل سرمای شمال اروپا و روسیه هرساله از کریدور تهران عبور می‌کنند و به تالاب‌های جنوب کشور و خط ساحلی خلیج‌فارس می‌روند. در آسمان، پرندگان شکاری دور دسته کاکایی‌ها چرخ می‌زنند و هرازگاهی با شیرجه زدن بین دسته پرندگان شانس‌شان را برای شکار امتحان می‌کنند. دسته پرندگان، به‌صورت گروهی از روی آب بلند می‌شوند و سروصدایشان محیط را پر می‌کند.

یکی از مکان‌های پرنده‌نگری در تهران، آب‌بندان عشق‌آباد است. این آبگیر مصنوعی در سال ۱۳۵۴ برای بهره‌برداری از آب‌های منتهی به این منطقه (آب‌های سطحی کانال‌های شمال‌غربی قرچک ورامین و جنوب‌شرقی شهرری) و پرورش ماهی ساخته شده است. این آب‌بندان، دست‌ساز و فصلی است و به‌دلیل همجواری با روستایی به نام عشق‌آباد، به همین نام شناخته می‌شود. زمستان‌ها پرنده‌های مهاجر از مرزهای شمالی به عرض‌های جنوبی مهاجرت می‌‌کنند و درصورت پر‌آب‌بودن این آب‌بندان به‌طور دائمی یا موقت در آن زمستان‌گذرانی می‌کنند.

آب‌بند عشق‌آباد در ۲۵ کیلومتری مرکز شهرستان ری در منطقه قلعه نو و در مجاورت روستای عشق‌آباد قرار دارد. این آب‌بند مربع شکل است و طول آن در حدود ۷۰۰ متر است. ارتفاع این آب‌بند از سطح دریا ۹۶۰ متر و پوشش گیاهی حاشیه آن نی است. دسترسی به آب‌بند عشق‌آباد از طریق تهران بدین گونه است که ابتدا باید وارد کمربندی شهرری و جاده ورامین شوید. بعد از فیروزآباد خروجی تپه میل حدود ۱۰ کیلومتر را سپری کنید. ۲ کیلومتر پس از شهرک صنعتی عشق‌آباد و دامداری‌های انتهای روستا در انتهای جاده‌ای خاکی به زیستگاهی دست‌ساز می‌رسید.