سه شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۷

سرویس : شهری

عکاس :امیر رستمی

آژانس عکس همشهری

گذری بر شهرستان قرچک

شهرستان قرچک یکی از شهرستان‌های استان تهران ایران است. این شهرستان در آذر ماه ۱۳۹۱ به مرکزیت شهر قرچک و از ترکیب بخش مرکزی شامل دهستان‌های ولی‌آباد و قشلاقی جیتو در تابعیت استان تهران ایجاد شد. شهرستان قرچک با انتزاع از شهرستان ورامین ایجاد شده‌ است. یکی از مشکلات شهرستان قرچک متصل نبودن به خطوط مترو تهران می‌باشد. در آخرین سرشماری در سال ۱۳۹۵ کل جمعیت شهرستان قرچک ۲۶۹۱۳۸ نفر که ۱۳۸٬۲۴۹ را مردان و تعداد ۱۳۰٬۸۸۹ را زنان تشکیل می‌دهد و این شهرستان دارای ۷۹٬۸۵۳ خانوار می‌باشد.

با افزایش جمعیت ورشد مهاجرت این شهر هر روز بزرگ‌تر شد. بیش از ۹۸ درصدجمعیت این شهر مهاجرانی از شهرستان‌های مختلف ایران می‌باشند؛ترکهای آذربایجان، لرها، کردها، خراسانیها، شمالیها. از اینرو این شهررا می‌توان ایرانی کوچک دانست.

در دوران ۸ سال جنگ ایران و عراق نیز محله‌هایی از این شهر میزبان شیعیان عراقی بودن که به ایران مهاجرت کرده بودند. خلاصه اهل هر شهری از ایران که باشید در قرچک حتماً همشهریانی خواهید داشت. قرچک به دلیل خاک مرغوب همیشه مورد توجه صنعت تولید آجر و سفال بوده و به دلیل حفاری‌های انجام شده به همین منظور در شمال این شهر چاله‌های عظیمی وجود دارد.

کلیدواژه‌ها گذر قرچك ورامين