شنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۴

سرویس : مستند

عکاس :فرانك رضايي / اصفهان 

چرا مردم عکس یادکاری میکیرند ؟

پیش از اختراع عکاسی نقاشی تنها وسیله ای بود که از طریق آن می توانستی به پرتره ای از خود دست پیدا کنی و هویت فردی خود را واقعی یا اغراق شده بر روی دیوار آویزان کنی و برای نسل های بعد از خود به یادگار بگذاری .شاید یکی از دلایل اختراع عکاسی همه گیر کردن ثبت تصاویر شخصی بود که تا پیش از آن تنها طبقه اشراف و ثروتمندان این امکان را داشتند تا با به کار گیری نقاشان تصاویر شخصی از خود بر دیوار خانه هایشان داشته باشند.اولین عکس هایی هم که بعد از اختراع عکاسی گرفته شدند عکس های یادگاری بودند که در آتلیه های آن زمان به شکل آزار دهنده ای ثبت می شدند.

شاید میل به جاودانگی اصلی ترین هدف انسان برای گرفتن عکس های یادگاری باشد . گذاشتن ردی برای آیندگان حتی اگر این آینده یک نسل بعد از ما باشد.
عکس های یادگاری را معمولا در بهترین شرایط خود میگیریم و در بهترین حالتی که می توانیم از ظاهر خود ارایه دهیم چرا که انسان ذاتا علاقه ای به ثبت خاطرات تلخ ندارد.
در این مجموعه از کسانی که مشغول گرفتن عکس یادگاری بودند درخواست کردم که عکس یادگاری خود را تکرار کنند و سپس سوالات مشترکی از همه آنها پرسیدم و به غیر از کودکان که انگیزه متفاوتی داشتند اکثر کسانی که از آنها در این مجموعه عکاسی کردم انگیزه مشترکی برای ثبت عکس یادگاری داشتند . ثبت خاطرات خود و میل مخفی به جاودانگی که اشاره صریحی به آن نمی کردند انگیزه مشترک همه آنها بود.

 

 

کلیدواژه‌ها عكس يادگاري يادگاري