دوشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۷

سرویس : دریافتی

عکاس :زهرا پرزیوند

آژانس عکس همشهری

نشست خبری مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران ضمن تشریح میزان هزینه‌کردهای این سازمان در سال ۹۶ گفت: برای پرداخت مطالبات ماه پنجم سال ۹۷، مجموعا ۱۰۰۰ میلیارد تومان به استان‌ها اختصاص یافته است. مهندس طاهر موهبتی در نشست خبری سازمان بیمه سلامت با بیان اینکه در سال گذشته بیمه سلامت برای بیمه شدگانش حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان هزینه کرده است، گفت: همچنین در سال گذشته حدود ۱۹۰ میلیون بار مراجعه در کلیه صندوق‌ها به مراکز سرپایی و بستری طرف قرارداد بیمه سلامت داشتیم که از این میزان ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار بار مراجعه در حوزه بستری و یک میلیون و ۹۰۰ هزار بار هم بستری موقت بوده است. مابقی مراجعات نیز در حوزه سرپایی بوده است.

موهبتی ادامه داد: در حوزه هزینه‌کردها نیز بیشترین هزینه یعنی ۴۹ درصد هزینه‌ها در حوزه بستری و یک درصد هم در حوزه بستری موقت بوده و مابقی در حوزه‌های سرپایی بوده است. بر همین اساس در حوزه سرپایی هم ۱۴ درصد هزینه‌ها را داروخانه‌ها به خود اختصاص می‌دهند و در کل سبد هزینه‌ای ما این عدد ۲۴ درصد است. در عین حال باید حواس‌مان باشد که نقدینگی در این حوزه دچار مشکل نشود.

وی درباره وضعیت پرداخت مطالبات بیمارستان‌ها در سال ۹۷ گفت: مجموعا ۱۰۰۰ میلیارد تومان از بابت مطالبات به استان‌ها اختصاص یافته تا بتوانیم برج پنج سال ۹۷ را در بخش دانشگاهی پرداخت کنیم. بر این اساس طبق دستورالعملی که در ابتدای سال ۹۷ ارائه دادیم، ۷۰ درصد مردادماه و ۳۰ درصد خرداد را پرداخت می‌کنیم. در بخش خصوصی هم مطالبات خرداد ماه ۹۷ پرداخت شد و خوشحالیم که در سال ۹۷ پیشرفت خوبی برای پرداخت مطالبات داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه در بحث رفع همپوشانی توانستیم علاوه بر اینکه در حذف همپوشانی موفق باشیم، از بروز همپوشانی جدید نیز جلوگیری کردیم، افزود: با کمک رسانه‌ها توانستیم در حوزه رفع همپوشانی‌ها اقدام کنیم.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت افزود: در بخش الکترونیک شدن خدمات، سامانه پردازش الکترونیک اسناد ظرف یک ماه و نیم آینده در اصفهان نهایی می‌شود و به فراخور استقبال استان‌ها آن را گسترش می‌دهیم. در این زمینه مشوق‌هایی را هم گذاشته‌ایم و اعلام کردیم که هر دیتایی که به صورت الکترونیک ارائه کنند، ۹۰ درصدش را در همان زمان پرداخت می‌کنیم.

موهبتی از ایجاد مرکز ملی تحقیقات بیمه سلامت خبر داد و گفت: این مرکز از سوی مجلس ردیف بودجه برایش در نظر گرفته شده و امروز از طریق آن اصلاحاتی در سازمان انجام دادیم، در عین حال خوشحالیم که در این مدت توانستیم بخش قابل توجهی از یارانه سلامت را هدفمند کنیم،  بحث رفع همپوشانی‌ها را پیش بریم و قوانین مجلس را اجرا کنیم.