دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

سرویس : مستند

عکاس :جواد گلزار

آژانس عکس همشهری

خرمشهر ۱۰ سال قبل

خرمشهر شهر یا به تعبیر روزهای نبرد و حماسه دفاع مقدس «خونین شهر»، تا پیش از وقوع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۳۵۹، اولین و برزگترین بندر ایران و خاور میانه بود که به عروس جنوبی ایران شهرت داشت و به عنوان بزرگترین صادر کننده انواع خرما به جهان دارای رونق اقتصادی فراوان بود. در پی جنگ تحمیلی تمامی زیرساخت‌های این شهر ویران شد و ساکنان آن مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شدند. با گذشت چند دهه از پایان جنگ تحمیلی، زیرساخت‌های این شهر هنوز بازسازی نشده‌، وضعیت خرمشهر، پایتخت ایثار و شهادت نابسامان است.

اولین نامی که برای این شهر در تاریخ ثبت شده است چاراکس(charax) می‌باشد که مقارن با فتح این شهر توسط اسکندر  امپراطور روم به دست سردار لشکرش «چاراکس» به نام وی نامگذاری شد. سپس قبل از ظهور اسلام به «بارما» تغییر نام یافت و پس از ظهور اسلام و از قرن یکم  تا  قرن ۱۲ هجری قمری «بیان» نام داشت  سپس  درسال ۱۳۴۲ به خرمشهر تغییر نام یافت.

اهمیت اقتصادی، موقعیت استراتژیکی، وجود ذخایر عظیم نفتی و داشتن دو رودخانه آب شیرین و دسترسی  به خلیج فارس از طریق رودخانه اروندرود، مهمترین ویژگی‌های مورد چشم داشت و حسادت رژیم بعثی عراق برای تجاوز به این شهر بود.

خرمشهر در تاریخ ۱۰/ ۸/ ۱۳۵۹ به اشغال نیروهای بعثی عراق در آمد و بخاطر مقاومت ۴۰ روزه  و قهرمانانه مردم بی سلاح و بی دفاع این شهر در برابر ارتش مجهز و متجاوز عراق «خونین شهر» نامگذاری شد تا اینکه در  تاریخ سوم خرداد ماه ۱۳۶۱ در عملیاتی بی نظیر به نام عملیات بیت المقدس آزاد شد.

خرمشهر هم اکنون دومین بندر حمل کانتینری بعد از بندر شهید رجائی با  ۱۳ اسکله حمل و تخلیه بار می‌باشد.