شنبه ۷ شهریور ۱۳۹۴

سرویس : اخبار عکاسی

عکاس :

نکاه های برتر عکاسان از « غار کرفتو » معرفی شد

عکاسان اعزامی « پایگاه عکس چیلیک » پس از مشاهده، ارزیابی و گفت و گو پیرامون آثار تولید شده در کارگاه عکاسی از غار کرفتو ، نگاه های برتر این سفر را انتخاب و معرفی کردند. در این نشست که با حضور عکاسان همسفر و تنی چند از علاقه مندان به مباحث نظری پیرامون اثار برگزار شد ، در ضمن نمایش بیش از 300 قطعه عکس منتخب ارسالی عکاسان، پس از بحث و بررسی های فنی و تحلیل زیرساخت های معنایی و مفهومی آثار ، در نهایت نگاه های برتر عکاسان انتخاب و معرفی شدند.


غار کرفتو به عنوان غاری دارای بخش های زنده برای حیات وحش و بزرگترین غار دست کند ایران ، با جنسیتی آهکی مربوط به دوران سوم زمین شناسی و از جمله آثار با قدمت و باستانی است که نقش و نگاره هایی چون انسان ، حیوان و گیاه از دوران کهن تاریخی را با خود دارد.
این غار در دوران های مختلف تاریخی دارای کارکردهای گوناگون بوده و با وجود طبقاتی بودن درونی راهروها ، دارای نما و چشم اندازی فوق العاده است.

" مهدی سروری " سرپرست کارگاه های آموزش و تور عکاسی پایگاه عکس چیلیک یکی از مهمترین اهداف برگزاری این قبیل نشست ها را تقویت بنیه نظری عکاسان و اشتراک گذاری دانش جوانان عکاس عنوان کرد و زمینه سازی برای حضور، ثبت و نمایش آثار عکاسان را در حوزه عکاسی مستند و معماری ، برگرفته از عشق به ایران اسلامی و سعی در این مسیر را همچون جهادی هنری در راستای ایران شناسی دانست.
در پایان این جلسه بنا بر رای حاضرین و نظرات کارشناسی عنوان " نگاه های برتر در غار کرفتو " به این عکاسان اختصاص یافت:
فاطمه ندیمی ، فاطمه شیخعلی میرالی ، سید ایمان میری ، سمانه میلانلو ، مهری راستقدم ، سیدصادق موسوی ، فاطمه سادات حجازی ، رضا بهادری ، لادن شجاع ، محمدرضا رحیمی و نیلوفر زارعی .
" علی هژبری " سرپرست دفتر میراث فرهنگی و گردشگری منطقه چندی است با حضور خود سعی داشته است تا با معرفی این غار به عنوان یک اثر ملی و باستانی ، هویتی دوباره در اذهان نسبت به این اثر فاخر تاریخی ایجاد نماید.
این غار در حاشیه شهرستان دیواندره و سقز و در استان کردستان واقع شده است که در یکی از کارگاه های آموزشی به عنوان تور عکاسی هدف موضوعی رسانه پایگاه عکس چیلیک قرار گرفت .
کتیبه یونانی بر سر در یکی از ورودی های طبقه سوم نشانه ای معتبر از ارزش تاریخی این غار است.http://chiilick.com/

 

کلیدواژه‌ها عكاسي عكس