پنج شنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۷

سرویس : زیست بوم

عکاس :فرشته اصلاحی / ایلام

آژانس عکس همشهری

طبیعت بهاری ایلام

استان ایلام در غربی‌ترین نقطه ایران به دلیل وجود طبیعتی بکر، درختان فراوان و آثار گردشگری خارق‌العاده به عروس زاگرس در کشور شهرت دارد، طبیعت ایلام بویژه در فصل بهار چشم اندازهایی زیبا پیش روی گردشگران قرار می‌دهد. در این ‌بین آثاری طبیعی مثل تنگه رازیانه در شهرستان بدره به ‌عنوان اثری طبیعی ملی، یکی از شاهکارهای طبیعی و زمین‌شناسی است که ویژگی‌ها خاصی دارد.

تنگه رازیانه در ۷۰ کیلومتری مسیر شهر ایلام به سمت شهرستان بدره قرار دارد و یکی از مناطق ژئوتوریسم استان بوده و طبیعت بی‌نظیری دارد، این اثر طبیعی شامل ۷۵ هکتار از اراضی تنگه رازیانه در سال ۱۳۸۸ به‌عنوان اثر طبیعی - ملی ثبت‌شده  و این موضوع آن را در طبقه دوم سازمان بین‌المللی IUCN قرار داده است.

تنگه رازیانه درهٔ باریک و ژرفی است که در منطقه‌ای سرسبز واقع‌شده‌ و در درون این تنگه نیز رودی روان است. برخورداری از منابع و قابلیت‌های گردشگری، اکو توریسم، ارزش مطالعاتی و پژوهشی و . . . از قابلیت‌های این اثر مهم است.

برای رسیدن تنگه رازیانه که ظاهرا به دلیل رویش رازیانه های وحشی در نزدیکی آن به این نام معروف شده باید راه باستانی «بدره- آبهر» به روستای «پشته ارشت» و «بردبال چنارباشی» را در پیش بگیرید و در میان راه از کوهپایه‌ها عبور کرده و بعد از عبور از روستای کلم به تنگه رازیانه برسید.