جمعه ۱۷ فروردین ۱۳۹۷

سرویس : استان ها

عکاس :مینا نوعی / گلستان

آژانس عکس همشهری

عروسی سنتی در روستای «پست دره پایین» _ مراوه تپه

ترکمن‌ها از جمله اقوام ساکن در این استان گلستان بوده که بیشتر در شهرستان‌های گنبدکاووس، آق قلا، گمیشان، بندرترکمن و مراوه تپه زندگی می‌کنند. مراسم عروسی یکی از آیین‌های می‌باشد ترکمن‌ها آن را با آداب و رسوم خاصی برگزار می‌کنند. برای ترکمن‌ها ازدواج از این جهت اهمیت دارد که باعث می‌شود یکی از افراد فعال اقتصادی، یعنی زن، از خانواده عروس کم و در مقابل یک عضو فعال به خانواده داماد اضافه شود. به همین جهت خانواده‌ای که زن را می‌گیرد باید شیربها بپردازد. ترکمن ها ازدواج را یک رسم زندگی و بخشی از آن می دانند؛ ازدواج و زاد و ولد، قدرت خانواده و طایفه را افزایش می دهد و رشد جمعیت را سرعت می‌بخشد.

استان گلستان مجموعه‌ای از اقوام و مذاهب مختلف ایرانی بوده که هر یک در زمینه تشکیل زندگی و ازدواج، جشن عروسی، آیین های دینی و مذهبی، مراسم سوگواری و عزا و حتی نوع پوشش آداب و سنت‌های مخصوص به خود را دارند که از گذشتگان و پیشینیان نسل به نسل انتقال یافته و به مردان و زنان امروزی رسیده است.

شهرستان مراوه تپه، در شرقی ترین نقطه استان گلستان واقع شده که از لحاظ موقعیت جغرافیایی از طرف شمال به کشور ترکمنستان و از شرق به استان خراسان شمالی و ازغرب به بخش داشلی برون شهرستان گنبدکاووس و از طرف جنوب به شهرستان کلاله (جنگل گلستان) منتهی می شود.