چهارشنبه ۸ فروردین ۱۳۹۷

سرویس : فرهنگی و هنری

عکاس :سیامک نامور

آژانس عکس همشهری

مجموعه تاریخی کاخ گلستان

کاخ گلستان از کاخ‌های دوره زندیه و قاجار است که با قدمتی بالغ بر ۴۴۰ سال یکی از منحصر به فردترین مجموعه‌های تاریخی ایران می‌باشد. اطلاق نام گلستان به این مجموعه ریشه در بنیان تالاری بنام «گلستان» که از بناهای عهد آقا محمد خان قاجار بوده و در سال ۱۲۱۶ ه‍.ق و در عهد فتحعلی شاه قاجار به پایان می‌رسد دارد. کاخ گلستان در دوم تیرماه ۱۳۹۲ خورشیدی و در سی و هفتمین اجلاس سالانه کمیته میراث جهانی سازمان یونسکو در پنوم پن، پایتخت کامبوج به عنوان میراث بشری از جانب یونسکو به ثبت رسید.

ایوان تخت مرمر، خلوت کریم‌خانی، نگارخانه، حوض‌خانه، تالار برلیان، تالار سلام، تالار عاج، تالار ظروف، موزه مخصوص، شمس العماره، عکس‌خانه، عمارت بادگیر، چادرخانه، تالار الماس و کاخ ابیض از بناهای مهم و زیبای موجود در مجموعه کاخ موزه گلستان هستند. محوطه این مجموعه فضای سبز زیبایی دارد که با درختان و گل‌های رنگارنگی که حوض‌ها و استخرهای پرآب در میان‌شان قرار گرفته زینت داده شده است.

مجموعه کاخ - موزه گلستان در جنوب میدان امام خمینی(ره) یا میدان توپخانه سابق قرار دارد. بهترین مسیر دسترسی به این مجموعه استفاده از خطوط مترو است. برای رفتن به کاخ گلستان باید خط یک متروی شهری تهران (مسیر قرمز) را سوار و در ایستگاه ۱۵ خرداد از قطار پیاده شوید. پس از خروج از ایستگاه و رسیدن به خیابان ۱۵ خرداد، در حدود ۱۰۰ متر در جهت سردر بازار بزرگ پیش روید. پس از ساختمان وزارت دارایی و امور اقتصادی، در سمت چپ، تابلوی خیابانی به نام « داور» را خواهید دید. مجموعه کاخ - موزه گلستان در این خیابان قرار دارد.