سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶

سرویس : دریافتی

عکاس :سینا معتمد راد

آژانس عکس همشهری

آیین آغاز سال ۲۰۱۸ میلادی در کلیسای سرکیس مقدس

شب پنجم ژانویه مراسم بسیار باشکوهی در کلیساهای ارامنه انجام می‌شود. ارامنه دو جشن اصلی دارند، میلاد مسیح و دیگری عید پاک که عصر برگزار می‌شود. مراسم سال نو میلادی هر سال نیمه شب اول ژانویه در بزرگ‌ترین و زیباترین کلیساهای ایران یعنی کلیسای وانک و کلیسای سرکیس مقدس تهران برگزار می‌شود.

بر اساس سنتی دیرینه، مسیحیان ابتدای سال را اول ژانویه می‌دانند، همان‌گونه که ما ایرانیان ابتدای سال خود را روز اول فروردین و اعراب اول ماه محرم می‌دانند.

 مسیحیان ایرانی به دو بخش ارمنی‌ و آشوری‌ تقسیم می‌شوند که گرامیداشت آیین‌های کریسمس آن‌ها با هم تفاوت دارد.

کریسمس ارامنه حدوداً ده روز دیرتر از هم کیشان آن‌ها در کشورهای غربی شروع می‌شود. یعنی در حالی که اکثر مسیحیان دنیا ( از کاتولیک و پروتستان گرفته تا گروه عمده‌ای از ارتدوکس‌ها) ۲۵ دسامبر را روز ولادت حضرت عیسی مسیح (ع) می‌دانند، پیروان کلیسای مستقل ارامنه ۶ ژانویه را به عنوان شروع کریسمس جشن می‌گیرند.

 با وجود این اختلاف، سال نو مسیحی از همان شب اول ژانویه آغاز می‌شود و با مراسم خاص خودش همراه است.

شب اول ژانویه، ناقوس کلیساها به نشانه آغاز سال نو به صدا درمی‌آیند؛ درست راس ساعت ۱۲، همزمان با شروع نوروز مسیحیان، خانواده‌های ارمنی گروه گروه وارد حیاط کلیسا شده با دوستان و آشنایان به خوش و بش و دیده‌بوسی می‌پردازند.

سپس در نیمه شب و با به صدا درآمدن ناقوس‌ها، لحظه دعا کردن فرا می‌رسد و حاضران وارد صحن کلیسا می‌شوند، در ناحیه‌ جلوی محراب، کشیش‌ها و دستیاران جوان‌شان مشغول به جا آوردن آداب مذهبی‌ می‌شوند. پیروان مسیح (ع) زانو زده، اشک می‌ریزند.