سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶

سرویس : بین الملل

عکاس :امیر حسامی نژاد / سوریه

آْژانس عکس همشهری

بارگاه حضرت رقیه (س)

یکی از زیارتگاه‌هایی که پس از مقبره حضرت زینب‌(س) مورد توجه شیعیان ‌است، مقبره و حرم حضرت رقیه‌(س) دختر امام حسین‌(ع) است. ایشان در مکانی که مقبره‌ای عمومی به نام مقبره باب‌الفرادیس می‌باشد به خاک سپرده شده‌اند. این مقبره در شمال غربی محله قدیمی دمشق و کنار باب‌الفرادیس قرار دارد.

در ابتدا سلاطین ایوبی بر قبر او مقبره‌ای کوچک ولی زیبا ساختند؛ سنگ قبری که بر وی نهاده شد از سنگ موزائیک تزئین شده و به‌وسیله عاج و مرمر بود که اطراف آن را ضریح زیبایی احاطه کرده بود و بر فراز آن نیز گنبد و عمارتی بنا شد.

مکان یادشده که از همان ابتدا بصورت مسجد و مقبره بود، در سال ۱۱۲۵ قمری مورد بازسازی قرار گرفت و در سال ۱۳۲۳ قمری نیز به ‌وسیله میرزا علی اصغر خان امین السلطان (صدراعظم مظفر الدین شاه) دوباره ترمیم شد. در آن زمان سه کتیبه سنگی در داخل حرم در سمت محراب شبستان آن دیده می‌شد. در کتیبه اول چند حدیث در فضایل اهل بیت و نام میرزابابا مستوفی گیلانی به‌عنوان تعمیرکننده بقعه مقام رقیه به تاریخ ۱۱۲۵ قمری دیده می‌شد. در کتیبه دوم به مکان دفن ملک کامل ناصرالدین که در سال ۸۸۰ قمری در این مکان مدفون شده بود اشاره و بر کتیبه سوم نیز چند بیت شعر نوشته شده بود.