دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶

سرویس : زیست بوم

عکاس :عقیل مهقانی / گلستان

آژانس عکس همشهری

آلودگی زیست محیطی در پارک ملی گلستان

پارک ملی گلستان ارزشمندترین منطقه ایران از لحاظ تنوع حیات جانوری و گیاهی، به عنوان ذخیره گاه زیست‌ کره در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. یک‌هشتم گونه‌های گیاهی، یک‌سوم گونه‌های پرندگان و بیش از ۵۰ درصد از گونه‌های پستانداران کشور در این پارک زندگی می‌کنند.این پارک زیستگاه‌های پستانداران بزرگی چون پلنگ، خرس قهوه‌ای، گرگ، وشق، مرال، شوکا، گوسفند وحشی و بز وحشی، آهوی ایرانی و گراز است.

پارک ملی گلستان در مسیر اصلی‌ترین جاده ارتباطی شمال کشور و استان خراسان می باشد. که سالانه گردشگران بسیاری از این مسیر گذر می کنند. عبور جاده از میان ارزشمندترین پارک حفاظت شده ایران خطرات زیست محیطی بسیاری را برای جانوارن و گیاهان و گردشگران بوجود آورده است. سالانه آمار کشته شدن حیوانات و حتی مسافران در این مسیر بسیار بالا می باشد و همیشه خطر در این جاده جنگلی در کمین نشسته است.

زیبایی های بدون وصف این پارک همیشه مورد توجه گردشگران بوده است.اما متاسفانه عدم رعایت بهداشت محیطی و ریختن پسماندها در کنار جاده جنگلی چهره ای بسیار نازیبا ایجاد کرده است. رها کردن زباله های پلاستیکی توسط گردشگران از چالش های زیست محیطی این روزهای پارک ملی گلستان می باشد.