یکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶

سرویس : بین الملل

عکاس :دریافتی

آژانس عکس همشهری

درگیری موافقان و مخالفان نژاد‌پرستی در ایالت ویرجینیای آمریکا

در دو روز گذشته، تجمع یک گروه از راستگرایان افراطی در شهر «شارلوتسویل» در ایالت ویرجینیا و حضور مخالفان گروه‌های نژادپرست در مقابل آنها به درگیری و تنش انجامید و منجر به کشته شدن سه تن و مجروح شدن ۳۵ تن شد، به گونه ای که «تری مک آلیف» فرماندار ویرجینیا ضمن اعلام حالت اضطراری، به گارد ملی ایالت آماده باش داد و از مردم ویرجینیا خواست از تظاهرات روز شنبه در شارلوتسویل خودداری کنند.

راستگرایان افراطی جمعه شب در شهر شارلوتزویل تجمع کردند تا به برداشتن مجسمه یکی از فرماندهان جنگ داخلی آمریکا که حامی برده داری بود، اعتراض کنند. حضور مخالفان آنها که عمدتا گروه های مخالف نژادپرستی هستند به درگیری فیزیکی منجر شد.

در همین زمینه، رسانه های آمریکا گزارش دادند حمله یک ماشین به سمت مخالفان نژادپرستی در تظاهرات راستگرایان افراطی باعث مرگ یک زن ۳۲ ساله و زخمی شدن چندین تن دیگر شد.

در همین حال، روز شنبه، دونالد ترامپ در توئیتی به رویدادهای ویرجینیا واکنش نشان داد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا این حادثه را «نمایش مفرط از نفرت، خصومت و خشونت» نامیده و خواستار بازگرداندن سریع نظم و قانون برای حمایت از جان افراد بی‌گناه شد.

سقوط یک بالگرد پلیس که در حال کنترل درگیری های نژادپرستانه در شهر "شارلوتسویل" بود نیز منجر به کشته شدن دو سرنشین آن شد.