دوشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۶

سرویس : بین الملل

عکاس :AFP

آژانس عکس همشهری

موصل پس از آزادی کامل

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق با اعلام شکست تروریست‌های تکفیری داعش در موصل و با حضور در این شهر آزادسازی آن و پیروزی ارتش و نیروهای عراقی را تبریک گفت. حیدر عبادی با حضور در جمع فرماندهان نظامی در غرب موصل دستور داد آخرین پیکارجویان شکست‌خورده داعش از این شهر پاکسازی شوند. او همچنین ضمن تاکید بر بازگرداندن ثبات به این شهر خواستار مین‌روبی و پاکسازی موصل از مواد منفجره شد. گفته می‌شود آن دسته از پیکارجویان داعش که در موصل مانده‌اند سلاح‌های خود را زمین گذاشته‌اند.

عملیات آزادسازی موصل از ۹ ماه پیش و با مشارکت ارتش عراق، پلیس فدرال، نیروهای حشد شعبی (بسیج مردمی) و پیشمرگه‌های اقلیم کردستان، تحت حمایت نیروی هوایی ائتلاف بین‌المللی مبارزه با تروریسم به رهبری آمریکا آغاز شد. پس از عقب نشینی جنگجویان داعش از مناطق مختلف استان نینوا و آغاز مرحله آزادسازی این شهر، نیروهای ارتش و پلیس فدرال وارد موصل شدند.

دولت عراق پیشتر اظهار امیدواری کرده بود که موصل را تا پایان سال ۲۰۱۶ از کنترل داعش خارج می کند. اما با پیشروی نیروهای عراقی در بخش‌های مسکونی شهر و استفاده داعش از غیرنظامیان بعنوان سپر انسانی رسیدن به این پیروزی روند کندی را طی کرد.

شهر موصل، مرکز استان نینوا واقع در شمال عراق در تابستان سال ۲۰۱۴ با حمله برق‌آسای جنگجویان داعش و بدون مقاومت جدی ارتش عراق سقوط کرد. ابوبکر بغدادی، رهبر داعش در مسجد نوری این شهر ادعای خلافت کرد و نام دولت اسلامی در عراق و سوریه را به «دولت اسلامی» تغییر داد.