سه شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۵
مراسم رونمایی از کتاب "سوریه" که اولین کتاب عکس در جهان با موضوع وضعیت مردم سوریه در جنگ است و حاصل حضور محمد تاجیک در شهرهای مختلف کشور سوریه می باشد، ساعت 18 روز دوشنبه 10 خرداد 1395 در فرهنگسرای اندیشه برگزار می گردد.

با حضور جمعی از هنرمندان و خانواده‌های شهدا برگزار می‌گردد

مراسم رونمایی از کتاب "سوریه" با حضور جمعی از هنرمندان و خانواده های شهدا برگزار می‌گردد.
مراسم رونمایی از کتاب "سوریه" که اولین کتاب عکس در جهان با موضوع وضعیت مردم سوریه در جنگ است و حاصل حضور محمد تاجیک در شهرهای مختلف کشور سوریه می باشد، ساعت 18 روز دوشنبه 10 خرداد 1395 در فرهنگسرای اندیشه برگزار می گردد.
در این مراسم افرادی چون محسن راستانی، علی فریدونی، ساتیار امامی، گل علی بابایی، سهیل کریمی و خانواده های شهیدان همدانی، همت، کریمی، دستواره و تندگویان حضور خواهند داشت.کتاب عکس سوریه به تازگی از سوی نشر نارگل، در 252 صفحه و به قیمت 60000 تومان روانه بازار نشر شده است.
این کتاب حاصل حضور 4 ماهه محمد تاجیک در تابستان 1392 در سوریه است که با 217 عکس، جریان زندگی مردم در خلال جنگ را به تصویر کشیده است. برای تهیه کتاب می توانند با شماره 66426394 نشر نارگل تماس حاصل کنند.
جان گراروپ از عکاسان خبری مطرح دنیا در مقدمه این کتاب نوشته است:
عکس‌های این کتاب نگاهی نادر از کشوری درگیر جنگ ارائه می‌کند. این کتاب نه حقیقتی مسلم و نه خلاف آن را نشان می‌دهد. من مردمی را می‌بینم که به سبب جنگی که دارد آینده را به نابودی می‌کشاند، از یکدیگر جدا افتاده‌اند. جنگی که احتمالا بسیار به طول خواهد انجامید...
آینده‌ی نسل‌های بعدی – کودکانی که باید بدون پدر و مادر بزرگ شوند. پدرها و مادرهایی که باید بدون فرزند یا فرزندانشان به زندگی ادامه دهند – خانواده‌هایی که جدایی میان‌شان افتاده و ترس جانشان را دارند. تضاد بین زندگی عادی در دمشق و جنگ در حلب عظیم است. درک این که چقدر زندگی‌ها در دو نقطه از همین کشور، همین جنگ و همین آشوب می‌توانند متفاوت به نظر برسند، بسیار دشوار است. معصومیتی در این عکس‌ها هست – معصومیتی که به عکس‌ها ارزش می‌دهد. این سفری است حقیقی به درون یک آشوب در قالب جستجویی صادقانه – مسافری که چشمانش را رو به رویدادهای پیش رویش گشوده... خواه صحنه‌ای از زندگی روزمره در خیابان‌ها باشد، یا مبارزانی که نفس تازه می‌کنند – خواه مردی که خالکوبی‌هایش را نشان می‌دهد، یا زنی که به سوگ همسرش نشسته است. زندگی مدرن در دمشق تضاد عجیبی با زندگی در خط مقدم دارد – می‌نشینم و به آن طرف دیگر جنگ فکر می‌کنم – زندگی‌هایشان، افکارشان..
این کتاب من را به تامل در تفاوت‌های خط مقدم و جنگ وا می‌دارد. و برای من، این مهمترین چیز است. این عکس‌ها من را نه با پاسخ‌ها، که با پرسش‌ها تنها می‌گذارند (رها می‌کنند) – و هیچ‌گاه مرا بی‌خیال نمی‌گذارند. – باعث می‌شوند بخواهم بیشتر بدانم و بیشتر بفهمم. این همه آن چیزی است که فوتوژورنالیسم است!

کلیدواژه‌ها محمد تاجيك عكاسي عكس كتاب