دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۸
آژانس عکس همشهری
اصفهان - مجموعه‌ای از دوربین‌های آنالوگ و قدیمی توسط «نادر امیر پرویز» عکاس پیشکسوت جمع‌آوری شده و در گالری شماره یک موزه هنرهای معاصر اصفهان مورد بازدید علاقه مندان قرار می‌گیرد.

به گزارش همشهری به نقل از سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان، مجموعه‌ای از دوربین‌های آنالوگ و قدیمی توسط «نادر امیر پرویز» عکاس پیشکسوت جمع‌آوری شده است و در گالری شماره یک موزه هنرهای معاصر اصفهان مورد بازدید علاقه مندان قرار می‌گیرد.

 

مدیر موزه هنرهای معاصر اصفهان در آئین گشایش این نمایشگاه اظهار داشت: این نخستین نمایشگاه موزه در حوزه ادوات هنر معاصر است که به همت نادر امیر پرویز از عکاسان پیشکسوت برگزار شده است.

 

مهدی تمیزی افزود: دوربین‌های نمایش داده شده در این نمایشگاه مانند نام کلکسیونر آن نادر هستند.

 

وی بیان داشت: ما امیدواریم در یک ماهی که این نمایشگاه در موزه هنرهای معاصر اصفهان برپاست عکاسان و هنرمندان بتوانند تجهیزات پیشین این هنر را که امروزه از دید بسیاری از مردم دور مانده است را ببینند.

 

در ادامه این آئین عکاس و استاد حکمت و فلسفه گفت: اساتید بزرگ عکاسی این شهر و کشور برکت ها، پشتوانه‌ها و پایه‌هایی هستند که هنر عکاسی و تجسمی بر آن پایه‌ها بنا گذاشته شده است.

 

وی افزود: خیلی‌ها به من مراجعه می‌کنند و می‌خواهند که کار هنری انجام دهند اما وقتی از آنها می‌پرسیم که چرا هنر، نمی‌دانند چه بگویند.

 

فرید خدارحمی با اشاره به اینکه تمام هویت انسان و انسانیت او بعد از خداوند در ارتباط با یک انسان دیگر جلوه و تشخیص پیدا می‌کند، گفت: هنر به عنوان عمیق‌ترین، وسیع‌ترین و پرمعناترین نوع ارتباط با خداوند است و عکاسی تنها هنری است که نتیجه و محصول آن سریع‌تر از بقیه هنرها پیدا است و در لحظه خلق می‌شود و این موضوع یکی از جذابیت‌های عکاسی است.

 

وی گفت: شناخت تاریخچه هنر عکاسی و امکان آنها، توان ابزار، توان برآورده کردن ایده‌ها بوسیله ابزار، داشتن سواد بصری و شناخت تصویر و همچنین موضوع قابل طرح یعنی چه گفتن، پنج دلیلی است که نشان می‌دهند تجهیزات و ادوات اولیۀ عکاسی در موزه نمایش داده شوند. و عکاسی به میان مردم آمد.

 

رضا نوربختیار پیشکسوت عکاسی نیز در ادامه آئین گشایش نمایشگاه اتاق تاریک گفت: قبل از اینکه عکاسی اختراع شود اگر کسی می‌خواست تصویری از خودش داشته باشد تنها با داشتن پول و قدرت امکان داشت؛ افراد معمولی نمی‌توانستند تصویری از خودشان داشته باشند اما با اختراع عکاسی کم کم این امکان فراهم شد و عکاسی به میان مردم آمد.

 

در ادامه این آئین مسئول بخش تولید محتوای نمایشگاه اتاق تاریک با بیان اینکه یکی از معضلات فرهنگ ما این است که ما از داشته‌های خود نگهداری نمی‌کنیم، گفت: نادر امیرپرویز در طول سالیان بسیار به جمع‌آوری این مجموعه پرداخته است.

 

شهرام احمدزاده گفت: متأسفانه ما عادت به جمع‌آوری و تهیه کلکسیون نداریم و همین امر موجب شده تا بخش زیادی از گنجینه‌های تاریخی هنریِ ما از بین رفته و یا از کشور خارج شوند.

 

وی افزود: عکاسی با زندگی انسان‌ها عجین و حیاتی شده است، در این نمایشگاه نیز علاوه بر نمایش تجهیزات و ادوات عکاسی که با ظرافت بسیار و هنرمندانه تولید شده‌اند، به تغییرات عکاسی، تأثیرات آن بر سایر هنرها، نقاط عطف آن، رویکردهای ایجاد شده بواسطه عکاسی و تأثیرات آن بر زندگی نیز پرداخته شده که بر روی دیوارهای نمایشگاه تاریخ هنر عکاسی در ایران و جهان به عنوان محتوای نمایشگاه ارائه شده است.

 

مسئول بخش تولید محتوای نمایشگاه اتاق تاریک تصریح کرد: عکاسی در ایران هنر نوپایی نیست اما هنوز آنچنان در کشور ما به مقوله عکاسی توجه نشده است درحالیکه می‌توانیم عمیق‌تر شاهد شکوفایی هنر عکاسی باشیم.

 

گفتنی است؛ علاقمندان برای بازدید از نمایشگاه «اتاق تاریک» می‌توانند تا ۱۸ مردادماه همه روزه از ساعت ۹ تا ۱۳ و ۱۶ تا ۲۰ (جمعه‌ها ۱۶ تا ۲۰) به گالری شماره یک موزه هنرهای معاصر سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی اصفهان مراجعه کنند.

 

انتهای خبر/

کلیدواژه‌ها اتاق تاريك نمايشگاه عكس