شنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۴
يادداشت كاوس صادقلو
این عکس های تکان دهنده دارای دو پیام است : نخست به نظر می رسد که عکس می تواند در دنیای مجازی امروز لحظه به لحظه اشتباهات بشری را به او گوش زد کند تا شاید چهره زشت جنایت در دنیا کم رنگ و یا محو شود. چرا نتوانسته ایم از قدرت عکس در جنایت های 8 سال جنگ تحمیلی که بر ما روا داشتند درست استفاده کنیم ؟

با عکس می توان جهان را تغییر داد


از سال 1906 که ارسال عکس بارون استپانیان از انقلاب مشروطه به لندن طی سه ماه طول کشید و در روزنامه تایمز به چاپ رسید تا به امروز که در لحظه ای چشم بر هم زدن عکس و پیامش به همه جهان مخابره می شود ، می توان اهمیت و تاثیر عکس را لمس کرد.
کشتن شدن چریک ویتنامی به دست رئیس پلیس سایگون ، مرگ اومایرا در سیل مکزیک ، فرار دختر ویتکنگی از به آتش کشیده شدن روستای میلای در ویتنام ، مرگ دانشجوی چینی در میدان تی آن من پکن در مقابل چشمان حیرت زده مردم جهان تا مرگ کودکان دو قلوی بمی در زلزله ، همه و همه نشان دهنده تاثیر بدون اغراق عکس در جامعه جهانی است .
تاثیر عکس به گونه ای است که ژان هالوتس رئیس ستاد ارتش اسرائیل می گوید: ما در جنگ 33 روزه از تصویر شکست خوردیم ، این در حالی گفته می شود که روزانه گردش 7 میلیون عکس از جنایات اسرائیل در میان مخاطبین فضای مجازی ، دولت اسرائیل را به نام دولت نسل کش در بین جهانیان معرفی می کند.
مرگ واژه ای غمگین است که اگر به دست انسان شکل بگیرد جنایت نامیده می شود. شبکه های مجازی امروزه بعنوان یک پایگاه مردمی برای نشان دادن جنایت های آشکار و پنهان شناخته شده، و فرار جنایتکاران از عواقب اینگونه حوادث را غیر ممکن می سازد.
و " آیلان " ( كودك سوری که به اتفاق مادر و برادرش در دریا غرق شدند ) پرچمی نحیف که در دنیای بی رحم امروزی همانند دیگر اتفاقات تاریخی که امروز دنیا را ویران می کند و فردا به باد فراموشی سپرده می شود بر زمین می افتد تا دوباره بشر به جنایتی دیگر دامن بزند و تاثیر آن چنان است که کشته شدن 250 هزار نفر در جنگ سوریه را کم رنگ می کند.
این عکس های تکان دهنده دارای دو پیام است :
نخست به نظر می رسد که عکس می تواند در دنیای مجازی امروز لحظه به لحظه اشتباهات بشری را به او گوش زد کند تا شاید چهره زشت جنایت در دنیا کم رنگ و یا محو شود.
چرا نتوانسته ایم از قدرت عکس در جنایت های 8 سال جنگ تحمیلی که بر ما روا داشتند درست استفاده کنیم ؟


کاوس صادقلو/ عكاس و رئيس هيت مديره انجمن صنفي عكاسان مطبوعاتي ايران